Jak udržovat dřevěné podlahy

Autor Administrator (admin) na 08.01.2014
Poradna >>

Dřevo je krásný materiál, který přináší víc než jen příjemné bydlení. Ale aby tomu tak skutečně bylo, je třeba o dřevo a hlavně dřevěné podlahy také správně pečovat.

Nic není věčné a ani dřevo není výjimkou

Žádný sebelepší lak dřevěné podlahy neochrání tak, aby na nich nezůstaly stopy od židlí a stolů nebo od křesel a koleček. Asi největší zatížení každodenním provozem podstupuje dřevěná podlaha v kuchyni a v chodbě, kde ji ničí především podpatky obuvi do značné hloubky. Také déle působící vlhko (odložené mokré boty, přetékající květináč…) způsobuje nepěkné skvrny. A o nesmazatelných stopách pejsků nebo jiných domácích mazlíčků, kteří svými drápky zanechávají malé rýhy, které se po čase rychle zvětšují, není třeba snad ani hovořit. Obnova opotřebených dřevěných podlah se liší podle charakteru místností, ve kterých jsou položeny. Nejdříve přijde na řadu podlaha v kuchyni, chodbě nebo dětském pokoji, než podlaha v ložnici nebo obývacím pokoji. Protože jediná možnost opravení dřevěného povrchu spočívá v jeho přebroušení a novém nalakování, je pravidelná údržba a ochrana podlahy velmi důležitá.

Údržba dřevěné podlahy

renovace dřevěných podlahK co nejdelšímu prodloužení životnosti dřevěné podlahy je nezbytné důkladné a pravidelné odstraňování hrubých nečistot (hlavně písku) z povrchu a v případě potřeby také vytření vlhkým mopem. V pravidelných intervalech, které jsou dány provozním zatížením v jednotlivých místnostech, je nutné na čistou a suchou podlahu nanést dostatečnou vrstvu tekutého vosku, který vytvoří na podlaze tenký film a tím ji chrání před ošlapáním a pronikáním nečistot do dřeva. Rýhám od nábytku se dá částečně předejít nalepením nebo naražením filcových kroužků na nohy stolů nebo židlí. Základ pro kvalitní dřevěnou podlahu není jen v materiálu a kvalitním provedení pokládky, ale začíná v rovnosti podkladu a jeho dobré úpravě. Mnohdy podceňovaným faktorem je také teplota v místnosti (ideální je 22oC) a neměnná relativní vlhkost (55-60%). Proto v chatách nebo chalupách, které nejsou obydleny celoročně a nelze u nich tyto podmínky zajistit, je vhodnější použít klasickou smrkovou palubkovou podlahu.

Laminátové podlahy jsou odolnější

Vzhledově podobný, ale odolnější povrch má podlaha laminátová. Ta je sice konstruována na větší povrchovou zátěž, ale po opotřebení ji není možné obnovit. Speciální fólie chránící povrch laminátové podlahy musí při zkouškách vydržet vysokou zátěž. Životnost laminátových podlah je od výrobce zaručena po dobu pěti let, ale správným a pravidelným udržováním ji lze mnohonásobně prodloužit. Také pořizovací náklady vycházejí příznivěji, neboť jsou o více než polovinu nižší než u podlah dřevěných. Všem zákazníkům, kteří se potřebují rozhodnout pro správný typ podlahy, jsou podlaháři Ekomplex připraveni poskytnout další informace a odborné rady a případně i zajistit profesionální položení vybrané podlahy.

Poslední změna: 13.01.2014 na 14:11:13

Zpět

print